Hüllők : Vörösfülű ékszerteknős |
Vörösfülű ékszerteknős
2005.01.22. 22:54
Ez az egyik legnépszerűbb hüllő a kisállattartók körében, ezért nem nagy csoda, hogy erről a kedves teknőcről szól ez a pár sor.
Vörösfülű ékszerteknős
Származás: Amerika középső és déli része.
Méret: 15-30 cm
Hőmérséklet: Nappal 25-30 °C éjszaka 20-23 °C.
Leírás: A hímek 5 a nőstények 7-8 évesen válnak ivaréretté, de fogságban ez az idő gyakran 1-2 évvel előbb következik be.
Táplálék: Hal, csiga, szúnyoglárva, vízibolha, tubifex, tücsök, garnéla. Vízinövények, saláta, spenót. Banán, és alma, héj nélkül. Barack, ananász, paradicsom, szőlő.
A fiatal egyedek ragadozók, 70% állati eredetű táplálék és 30% növényi. A felnőttek 90%-ban növényeket esznek és csak 10%-ban állati eredetű takarmányt.
A fiatal teknősöket mindennap etessük és csak nagyon lassan térjünk át a két naponta történő majd három és így tovább míg el nem érjük az egy hetet. Ez a folyamat évek alatt menjen végbe.
Terrárium: Egy párnak minimum 120x60x60.
Akvaterráriumban tartsuk. A terrárium aljára tegyünk jól átmosott apró kavicsot, nagyobb köveket. Alakítsunk ki búvóhelyeket és száraz napozó felületet is az állat számára. Legyen a terráriumba szűrő és ha nem vagyunk biztosak abban hogy tudjuk biztosítani a megfelelő hőmérsékletet vegyünk bele még egy automata vízmelegítőt. Amennyiben növényeket is szeretnénk a terráriumban tartani sokat ültessünk mert előbb-utóbb a teknős elfogyasztja.
Teleltetés: Lehet, de nem kötelező. Két hét alatt csökkentsük le 10 °C-ra a víz hőmérsékletét és csökkentsük a világos órák számát. Koplaltassuk egy hétig a teknőst, majd vigyük sötét 4-7 °C hőmérsékletű sötét helyre. Alkalmas például a pince vagy a spájz. Tegyük a teknőst az akváriumba, melyet töltsük fel vízzel, de a víz ne legyen magasabb a teknős páncéljánál. Tegyünk egy kis sót a vízbe ezzel megelőzhetjük a nem várt gombásodást. 3-4 hetenként cseréljük le a vizét és figyeljünk oda rá, ha felébredt vigyük vissza a helyére néhány óra alatt emeljük a víz hőmérsékletét a normális paraméterek közé és adjuk a teknősünknek a kedvenc eledelét. Emeljük a világos órák számát is.
Egyéb: Ne ijedjünk meg, ha a teknős kavicsot eszik, ez az emésztését segíti elő.
Fontos! Ha meguntuk a teknősünket vagy nem tudunk megfelelő körülményeket biztosítani a továbbiakban a számára semmiképpen se engedjük szabadon, mert ezzel veszélyeztetjük a nálunk honos mocsári teknősöket!!!
A margitszigeti tó sem megoldás!!!
|