Kutyák - higiénia, etikett, fajták
2005.06.03. 19:47
A kutya nap, mint nap az ember testközelében van, így feltétlenül fontos, hogy tisztán tartsuk őket, persze számukra is létfontosságú, hogy ne legyenek például telis- tele bolhacsapatokkal, mert ez nagyon megkeserítheti az életüket. Az együttélésnek nem csak higiéniai hanem viselkedésbeli szabályai is vannak, amelyeket egy jó gazdának be kell tartania, ezeket hívjuk kutyás etikettnek. Végül most is kitérünk az egyes fajták jellemzőinek bemutatására, hogy megkönnyítsük a választást, ha kutyatartás mellett döntesz.
|
|
Higiénia, egészségügy A kutyának és az embernek kevés közös betegsége van, és ha az összes higiéniai és egészségügyi előírást betartod, szinte semmi esélye nincs annak, hogy elkapj tőle valamit. A helytelenül, nem kellően tisztán tartott kutya viszont szenved az élősködőktől, könnyen megbetegszik, és néha az embert is megfertőzheti. Az állatorvost rendszeresen, legalább évente fel kell keresni a kötelező és ajánlott oltások miatt, ezzel azonban még nem érkeztünk a dolog végére.
|
- Oltások. A kölyökkutyára számos fertőző betegség jelent veszélyt, mint például a szopornyica, a májgyulladás vagy a parvovírus. Addig nem szabad a kölyköt kutyaközösségbe vagy kutyák által gyakran látogatott helyre vinni, amíg a kölyökkori immunizálási folyamaton át nem esett. Az oltási program összeállítása az állatorvos dolga. A kutyák legveszedelmesebb betegsége a veszettség, amely ellen minden kutyát évente be kell oltani.
- Élősködők. A külső élősködők közül a legtöbb kellemetlenséget a bolha okozza, de előfordulhatnak atkák is, a kullancs pedig a kutyáknak is okozhat súlyos betegséget. A belső élősködőket (bélférgek) azért kell nagyon komolyan venni, mert az emberre is veszélyt jelenthetnek, ezért legalább fél-, de még inkább negyedévente féregteleníteni kell a kutyát. Ma már nagyon hatékony parazitaellenes szerek léteznek a külső és belső élősködők ellen egyaránt, ezeket legjobb állatpatikában beszerezni.
- Szőrzetgondozás. A különböző kutyafajták szőrzete eltérő gondozást igényel: a hosszúszőrűek némelyikét akár naponta is át kell kefélni, másokat rendszeresen nyíratni. Ezzel nem árt számolni a fajta megválasztásakor! Az elhanyagolt bunda bőrbetegségek, és élősködők jelentkezésével járhat!
- Higiéniai szabályok. A kutya teste és szája olyan dolgokkal is érintkezhet, amihez magadtól sohasem nyúlnál hozzá. Ezért bármennyire is szereted, ne csókolgasd, ne egyél vele egy tányérból, és ne aludj vele egy ágyban. Néha meg lehet a kutyát fürdetni, de olyan sűrűn nem, hogy mindig patyolattiszta legyen.
- Sérülések, betegségek. Szinte nincs olyan kutya, amely ne esne át életében valamiféle kisebb-nagyobb sérülésen. Akinek nincs elég tapasztalata, ne kísérletezzen ezek otthoni kezelgetésével, hanem inkább kérje az állatorvos segítségét!
- Műtétek, ivartalanítás. A kutyák esztétikai műtétjei (fül- és farokkurtítás) egyre inkább kezdenek kimenni a divatból, hiszen eredeti értelmüket jórészt elvesztették. Sok országban teljesen be is tiltották ezeket. Egyre többen vannak viszont, akik ivartalaníttatják a kutyájukat, és az örökletes mozgásszervi betegségek miatt is sajnos egyre több műtétet kénytelenek elvégezni az állatorvosok.
|
Kutyás etikett Az emberek (és állatok) békés egymás mellett élésének megvannak az írott és íratlan szabályai. Bizonyos illemszabályokat a kutyásoknak is be kell tartaniuk, más szabályokhoz pedig az embereknek illik - és ajánlatos - tartania magát a kutyákkal szemben. Vannak ezen kívül olyan szabályok is, amelyeket a kutyásoknak egymás közt kell betartaniuk. Ha mindenki ismerné ezeket, kevesebb lenne a súrlódás a kutyatartók és a nem kutyatartók között, és ritkábbak lennének a kutyaharapásból adódó balesetek is. |
- Mit nem tesz a jól nevelt kutya? A kutya hajlamos örömében felugrálni az emberekre, vagy kíváncsiságból beleszagolni mások szatyrába. Ezt azonban nem mindenki nézi jó szemmel. Ne engedd a kutyádnak, hogy ilyet tegyen! Arra se kényszeríts senkit, hogy túlságosan közel kelljen engednie magához a kutyát (pl. liftben), ha nem akarja.
- A közterület tisztasága. Az utcák, közterületek tisztasága mindannyiunk közös érdeke. Ha a kutya beszennyezi a járdát, a szennyeződést a gazdájának kell eltávolítania (mivel ő nem tud takarítani maga után). Nem kell hozzá semmi különleges eszköz, csak egy nejlonzacskó, amit a kezedre húzol, és az ürüléket belefordítod.
- Semmi bizalmaskodás! A felnőtt kutya éppen olyan önálló élőlény, mint a felnőtt ember: nem veszi jó néven az idegenektől a túlzott bizalmaskodást. Ahogy egy idegen embert nem simogatsz meg vagy veregetsz hátba, úgy ne tedd ezt az idegen kutyával sem. Mielőtt megismerkednél vele, kérj rá engedélyt a gazdájától!
- Kutyatársasági illemszabályok. Mielőtt a kutyádat más kutyákkal összeeresztenéd, kérd az idegen kutya gazdájának beleegyezését. Agresszív kutyát vagy tüzelő szukát ne engedj kutyatársaságba! Kerüld az olyan helyzeteket, amelyek verekedéshez vezethetnek a kutyák között! Ha két kutya nincs jóban egymással, az még nem ok arra, hogy a gazdáik is rosszban legyenek: beszéljétek meg, hogyan térhettek ki egymás útjából!
|
Kutyafajták A kutyának több száz fajtáját alakította ki az ember. Ezek részben a földrajzi elkülönülésnek, részben a használati célnak megfelelően jöttek létre. A fajtatiszta kutyák származását ma a törzskönyvben rögzítik. Ezeknek a kutyáknak a számára kutyakiállításokat (szépségversenyeket) is rendeznek, de számos fajtánál a munkában nyújtott teljesítményt, illetve az eredeti feladatára való alkalmasságot is bírálják. Minden fajta tökéletes a maga nemében, de nem mindegyik egyformán alkalmas arra, hogy családtagként, a városban éljen együtt a gazdájával. A keverékkutyák nem felelnek meg semmiféle küllemi előírásnak, és sokszor nem tudni kölyökkorban, hogy mi lesz belőlük, ha felnőnek, viszont előnyük, hogy mentesek maradnak a küllemközpontú tenyésztéssel gyakran együtt járó öröklött egészségkárosodásoktól.
|
- Juhászkutyák. A nyáj vagy csorda terelésére használt kutyák képesek talán a legtökéletesebb együttműködésre az emberrel. A terelőkutya valósággal olvas a juhász gondolataiban, és szívesen teljesíti az utasításokat. Ezt a tulajdonságát a városi kutyás is remekül ki tudja használni. A kistestű, gyors terelőfajták azonban többnyire sokat hangoskodnak: a folyamatos hangadás egykor fontos eszköze volt a munkájuknak.
- Vizslák, retrieverek, spánielek. Ezek a vadászkutyák az ember közvetlen irányítása alatt végzik a munkájukat, ezért könnyen fegyelmezhetők. Mivel azonban tenyésztésük során cél volt, hogy minél rövidebb idő alatt minél nagyobb területet kutassanak végig, mozgásigényük igen nagy. Némelyikük (például a cocker spániel) az idők során inkább luxuskutyává vált, ezért olykor akaratos, szeszélyes, nehezen fegyelmezhető.
- Kopók, vérebek, agarak. A vad önálló felkutatására és hajszolására kitenyésztett vadászkutyák hajlamosan függetleníteni magukat az embertől, ezért nehezen fegyelmezhetők, nem kenyerük az engedelmesség. Ha szagot kapnak, elindulnak az orruk után, és nem érdekli őket semmi más. Ez nem volt baj a nyílt mezőn, ahol a vadászok lovon követték őket, de a városban kellemetlen lehet, sőt könnyen balesettel is végződhet az ilyen önállóskodás.
- Terrierek, kotorékebek. Ezek a rámenős, intelligens vadászkutyák az ördögtől sem félnek. Az emberrel szemben ragaszkodóak és hűségesek, de végtelenül nagy harci kedv tombol bennük, ezért könnyen elvesztik a fejüket akár egy lehetséges vetélytárs, akár egy eliramodó macska láttán. Ha rengeteg energiájukat nem vezetik le, nehezen kezelhetők, ezért főként aktív, sportos embernek valók.
- Őrző-védő kutyák. Ezek a bátor, kemény kutyák megbízható társai a tapasztalt, következetes gazdának, de könnyen a fejére nőhetnek annak, aki nem tudja a rangsorban a vezető helyet kivívni a szemükben. Megfelelő nevelés mellett a végtelenségig engedelmesek, anélkül viszont olyanok, mint az időzített bomba.
- Nyáj- és házőrző kutyák. Nem keverendők össze sem az őrző-védő, sem a terelőkutyákkal. Hatalmas, erős, félelmet nem ismerő kutyák, akik a nyájat, a tanyát vagy a gazdát akár az életük árán is megvédelmezik, de senkitől, még a gazdájuktól sem viselik el, hogy parancsolgassanak nekik. A saját területükön kívül, semleges terepen általában nem agresszívak, de nem nézik jó szemmel a bizalmaskodást.
- Szánhúzó kutyák. Ezeknek a kutyáknak a feladata egészen más volt, mint amit Európában évszázadok óta elvárunk a kutyától, és az életkörülményeik is erősen eltértek az itteniektől. A szánhúzó kutya a szán elé fogva lelkesen és kötelességtudóan végzi a dolgát, de amint nincs rajta a hám, önálló, független élőlénnyé válik: parancsolni alig lehet neki, és hajlamos a csavargásra.
- Ölebek. Időtlen idők óta semmi más dolguk nem volt, mint együtt élni az emberrel, kedvesnek lenni hozzá. Intelligens, jó felfogású, könnyen nevelhető kutyácskák, akik apró termetüket olykor nagy hanggal igyekeznek ellensúlyozni. Lenézni őket semmi ok: az aprócska mellkasban igazi, bátor, hűséges kutyaszív dobog!
- Harci kutyát ne! Noha következetes neveléssel és sok szeretettel a harci kutyafajtákból is lehet megbízható társat nevelni, ezek a kutyák nem valók gyerek kezébe. A sötét múlt örökségét ott hordozzák a génjeikben: ha sohasem tanították őket támadásra, akkor is kiválthatja belőlük az ádáz dühöt egy másik kutyának bármely rossz mozdulata. Ilyen kutyával sohasem lehet nyugodt lelkiismerettel kutyák és emberek társaságába menni!
| |
|
"...ha az összes higiéniai és egészségügyi előírást betartod, szinte semmi esélye nincs annak, hogy elkapj tőle valamit." |
"...fél-, de még inkább negyedévente féregteleníteni kell a kutyát." |
"Ha a kutya beszennyezi a járdát, a szennyeződést a gazdájának kell eltávolítania." |
"A terelőkutya valósággal olvas a juhász gondolataiban, és szívesen teljesíti az utasításokat." |
"Az őrző-védő kutyák megfelelő nevelés mellett a végtelenségig engedelmesek, anélkül viszont olyanok, mint az időzített bomba." |
|
|