A kutyaszánhajtás
2005.01.22. 14:55
Ismerkedj meg a kutyaszánhajtás történetével, a kezdetekkel,és nagy alakjaival-és itt nem csak a szánhajtó emberekre gondolok.
Egy különös sport - a kutyaszánhajtásBármilyen furcsán hangzik is, de a számtalan sportolási lehetőség közül a kutyaszánhajtás is régi hagyományokra vezethető vissza és sok hódolója szinte megszállottjává válhat ennek a ma már kissé idejét múlt és egzotikusnak hangzó sportnak.
Mondom ezt azért, mert itt a 21. század elején, ebben a szinte már teljesen modernizált világunkban a főszerepet az elektronika vette át, és pénzért bármilyen élmény megvásárolható. A kutyaszánhajtás gyönyöreit és egyben gyötrelmeit azonban át kell élni ahhoz, hogy valóságos képet kapjunk erről a csodálatos sportról.
Hogyan is kezdődött? Igaz, hogy az emberek ma már többnyire csak dísznek tenyésztik a teljesen más feladatra kitenyésztett számtalan kutyafajtát, mégis léteznek a mai napig olyan vidékek, ahol a kutyaszán a mindennapok részét képezi és az erre a célra kitenyésztett kutyusok is kemény munkát végeznek, segítve gazdijuk közlekedését. Egyes ázsiai és észak-amerikai népek eleinte vadászatra használták a félig-meddig háziasított farkast, később viszont rájöttek, hogy a kutyát teherhordásra is felhasználhatják. Eleinte a kutyák oldalára erősítették a csomagokat, innen azonban már csak egy lépés volt, hogy a kutya egy szán elé kerüljön. Már az időszámításunk utáni 10. századból hírt adtak arab kereskedők a jeges vidékeken használt kutyaszánokról. Az alaszkai-kanadai határnál talált rengeteg arany felkutatására is kutyaszánokkal indultak az aranyláz idején, hiszen ezeken a pusztákon ez volt az egyetlen használható közlekedési eszköz. A cél csak az volt, hogy a szán elé minél gyorsabb kutyák kerüljenek. Az aranyásók még csak szórakozásból versenyeztették kutyáikat, hiszen nagy pénzösszegekre tettek fogadást.
|
A szánhajtás hősei A szánok hajtói és kutyáik hősökké is váltak. Amikor Alaszka egy városában diftéria-járvány tört ki, az életmentő szérumot valahogyan el kellett időben juttatni hozzájuk. A zord körülmények miatt erre a területre helikopter képtelen lett volna eljutni, így a feladatot egy 19 emberből és fogataikból álló csapat oldotta meg. Öt napon keresztül, mínusz 46 fokos hidegben - ahol óránként 130 km-es szél tombolt - haladtak a szánok. Ők mentették meg egy egész város életét. A kutyaszánhajtás a 20. században egyre nagyobb népszerűségnek örvendett és az 1932-ben rendezett téli olimpián a kutyaszánhajtás már olimpiai szám volt.
A sport lényege A kutyaszánhajtás, mint sport, felelősséget és rendkívül nagy fegyelmet követel. Nem számít szezonális sportnak, hiszen a kutyákkal nemcsak a verseny előtt és alatt kell foglalkozni, hanem az év minden napján. A hajtónak edzett fizikummal, óriási kutyaszeretettel kell rendelkeznie és ami nem utolsó szempont, jó edzőnek is kell lennie, akire a kutyák minden feltétel nélkül hallgatnak. A szánhajtás sokkal inkább nevezhető életformának, mint sportnak. A kutyák a szánhoz és egymáshoz is egy párnázott hámmal és erős kötélzettel vannak odakötve. A hajtó a fogat mögött futhat, talpakon egyensúlyozhat, de ülhet egy szánon is, ahol szabad mozgástere van. Minden kutyusnak meghatározott feladata van a fogatban. Az élen a vezérkutya áll. Övé a legnagyobb feladat. Komoly szempontok figyelembevételével kell őt kiválasztani, minden téren ő kell, hogy a legjobb, legintelligensebb és a legfegyelmezettebb legyen. A vezér mögött állnak az ún. kanyarkutyák, akik kanyarodáskor a kanyar ívét követve húzzák a mögöttük álló kutyákat. Intelligencia szempontjából hasonló tulajdonságokkal kell hogy rendelkezzenek, mint a vezér. Ezután következnek a csapatkutyák. Az ő feladatuk csak követni a többieket és húzni a szánt. Végül pedig közvetlenül a szán előtt állnak az erőkutyák. Az induláshoz szükséges erőkifejtésben van nagy szerepük. Végül egy utolsó szabály! A célba ugyanannyi kutyával kell beérkezni. Ha valamelyikük elfárad vagy megsérül, a szánon kell továbbvinni.
| Ugye nem is könnyű sportról van szó! Elnyerte a tetszésedet? Ha sportszerűen űzni nem is könnyű feladat, hiszen teljes odaszánást, rengeteg időt és nagy áldozatokat igényel, mégis van rá lehetőség, hogy Te is kipróbáld, akár egy kirándulás erejéig is. Egy dologra hadd kérjelek meg! Ne feltétlenül a saját kis blökiddel próbálkozz, főleg ha például egy tacsiról vagy kistestű kutyusról van szó. Nehogy megszakadjon szegény!
|